A+ A A-

Gez, Gör, Çek…

Yeni yerler keşfetmek, gezmek, seyahat etmek, farklı yerlerde farklı insanları, kültürleri tanımak bir zevk işidir. Günümüzde keşfedilecek pek yer kalmadıysa da kendimiz için, yabancısı olduğumuz coğrafyalarda bulunmak, kendi keşfimizi yapmak ve bunları fotoğraf karelerine yansıtmak hâlâ mümkün. Gördüğünüz, gezdiğiniz yerleri unutmamak, yıllarca bir anı olarak saklamaktan hoşlanıyorsanız, hem hobi hem de iş olarak yapabileceğiniz bir alan doğmaktadır : Tur fotoğrafçılığı

Şehirler ve Tarihi Yerlerin Çekimi

Şehirler ve tarihi mekanlar, fotoğraf çekiminde bize harika olanaklar sunar. Şehirdeki çekimler; şehrin genel görünümü, binalar, ünlü yerler, caddeler, sokaklar, müzeler, gizemli yerler, şehir yaşamı, insanları gibi birçok konu fotoğraflanabilir.

Şehri fotoğraflamada en önemli anahtar, yürümektir. Yürürken çok ilginç yerel görüntüler, binalar, insanlar ve değişik olaylarla karşılaşabiliriz. Bununla birlikte şehir içi ulaşımında toplu taşım araçlarını tercih etmemiz iyi olur. Zira grupla yapılan şehir turlarında, belirli ve tanınan yerleri ziyaret edebilirsiniz.

Seyahat Fotoğrafçılığı

Deklanşöre basmayı sevenler için günümüzde seyahat fotoğrafçılığı adı altında turlar düzenlenmektedir. Çoğu günübirlik olan bu organizasyonlarda, doğa harikası yerler, ya da yapılar, eserler dolaşılıp, en güzel görüntüler yakalanmaya çalışılır.

Hangi Mevsimde,  Hangi Manzarayı Çekmelisin?

Manzara fotoğrafı çekmek istiyorsanız, çok güzel olan yerleri farklı mevsimlerde hatta günün farklı saatlerinde ziyaret etmelisiniz. Belli bir bölgeyi incelemek için gide gele o bölgenin en iyi hangi zamanda ve ışık koşullarında fotoğraflanabileceğini de tecrübelerinizle öğreneceksiniz.

İlkbahar

İlkbaharda tüm doğanın canlanma safhasında sabah erken saatlerde oluşan ve yandan gelen parlak sarı ışık patlamaya hazır yeşil tomurcuklar, yeşeren çalılar, kır çiçekleri ve yeşil otlarla kaplı dağ yamaçlarına ayrı bir renk parıldaması katar. İlkbaharın ilk günleri toprak henüz yaş ve soğuk iken su birikintilerinden, nehirlerden hatta nemli topraktan yükselen su buharının oluşturduğu sisin yol açtığı masalsı etkiler fotografik açıdan göze çok hoş gelir.   

Yaz

Yaz ortaları görsel olarak fotoğrafçının içinde fazla bir ilham uyandırmayan nispeten cansız bir dönemdir. Güneş dik gelir ve fazla kontrasta yol açar. Yapraklar ve yeşil örtü iyiden iyiye koyu yeşile dönmüş ve ilkbaharın böcek zenginliği azalmıştır. Ama yine de bu mevsimde bazı ilginç sahnelerle karşılaşılabilir. Yaz ortalarında rastlanan ani yağmur ve fırtınalar gökyüzünde çok ilginç ve çok güzel ışık etkileri oluşturabilirler. Özellikle yıldırım ve şimşek fotoğrafı için bu ortamlar çok müsaittir.   

Sonbahar

Bu mevsimde yaprakların büründüğü renkler birçok fotoğrafçı için sonbaharı en güzel manzaraları sunan mevsim olarak tanımlar. Ancak bazı durumlarda solgun yaprakların verdiği görüntü hayal kırıklığı da yaratabilir. Parlak güneşli bir havada gördüğümüz zengin renk yelpazesi konunun karışıklığı içinde kaybolup gidebilir. Ya da böylesi bir görüntü parlak mavi gökyüzü önünde aşırı keskin bir görüntü verebilir. Eğer polarizasyon filtresi kullanılıyorsa hem gökyüzü hem de yapraklar koyulaşıp, parlama giderildiği için renkler daha bir canlı görünecektir. Ancak bu durum renk canlılığında abartıya da yol açabileceğinden polarizasyon filtresi dikkatli kullanılmalıdır. Hafif yağmurun çiselediği az kontrastlı kapalı havalar daha hoş bir etki yaratır. Islak ağaç gövdeleri koyulaşır ve yıkanan yaprakların renkleri daha canlı görünür.

Kış

Kışın oluşan ışık manzara fotoğrafçılığı açısından en güzeli olmakla beraber amatör fotoğrafçılar tarafından yeterince tanınmamaktadır. Günlerin kısa ve soğuk olmasına karşın gündüz saatlerinde güneş daha yatık geldiği için gölgeler uzun ışık ise daha sıcaktır. Akşam üzeri karla kaplı bir yamaç hem gökyüzünün maviliğini hem de gün batımının kavuniçi ve pembeliğini yansıtır. Yüksek ağaçların yapraksız dalları gökyüzü mavisi karşısında sarı ve kırmızı ışığı daha kolay bünyesinde toplar. Yöreye de bağlı olarak kış mevsimi yılın çok renkli bir mevsimi olabilir. Eğer yağmurun ardından dondurucu soğuklar varsa sabah erken saatlerde buzla kaplanmış ağaçların yatık güneş ışığı karşısındaki pırıltılı görüntüleri çok hoş olabilir. Kar ve buz başlı başına ayrı birer fotoğraf konusu oluşturabilir.

Tatilhome

TUR FIRSATLARI İÇİN ÜYE OL

Seo

Seo Fiyatları

BALAYI TURLARI

Maldivler

Maldivler

Ülkenin temel kaynağı turizm olduğu için konforlu ve lüks tesisleri ile dikkat çekmektedir...

Phuket

Phuket

Dünyaca ünlü turizm adası Phuket Andaman Denizi kıyısında bulunuyor. ...

Tüm Uzakdoğu Turları »

BAYRAM TATİLİ YORUMLARI

Tüm bayram turu yorum ve şikayetleri »

Yasal Uyarı:
Bu site bayram turlarını tanıtmak, resmi ve dini bayramlarda, yurt içi ve yurt dışı onlarca tur alternatifini tanıtıp anlatarak, hem tüketiciyi bilgilendirmek hem de Türk turizmine katkı sağlamak amacıyla Webhome İnternet Reklam ve Bilgi Teknolojileri tarafından hazırlanmıştır. Sitede yer alan içerikler diğer kişi ve kurumlar tarafından hiçbir şekilde basılı veya elektronik ortamda izinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz. bayramturlari.com.tr'de yer alan her türlü bilgi sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup, bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek herhangi bir mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.

Web Tasarım Web Tasarım ve Seo Destek Hizmeti - Webhome